31.2. Narzędzia: Analiza decyzji o założeniu firmy cz. 2

Część druga narzędzia do podjęcia decyzji o założeniu własnej firmy dotyczy twojego nastawienia do biznesu, twoich kompetencji i cech charakteru. Aby z sukcesem prowadzić firmę, trzeba spełniać kilka kluczowych cech. Na przykład potrafić wyciągać wnioski z popełnionych błędów, potrafić ryzykować, organizować pracę ludzi i mieć możliwość pracować… dłużej niż 8 godzin dziennie.

Część 2 zawiera analizę twojego nastawienia do biznesu, twoich kompetencji i cech charakteru.

Pobierz narzędzie: 1.1. Analiza decyzji o założeniu firmy cz. 2

Cel narzędzia:

Celem narzędzia jest przemyślenie własnego nastawienia do biznesu, kompetencji i cech charakteru, które sprzyjają założeniu firmy.

Procedura wykorzystania narzędzia:

1.    Przemyśl stwierdzenia dotyczące twojego nastawienia do biznesu, twoich kompetencji i cech charakteru.

Zaznacz tylko jedną odpowiedź stawiając znak √ w polu, które najbardziej odpowiada twojej opinii na dany temat.
W narzędziu znajdziesz 16 najważniejszych kwestii związanych z założeniem firmy. Zanim udzielisz odpowiedzi, przemyśl je dogłębnie. Praca we własnej firmie, w małej strukturze, bez pomocy działów IT, księgowości, zaopatrzenia, działu prawnego i sekretarki dyrektora jest czymś innym, niż praca w korporacji. Wielość spraw oraz potrzeba elastyczności umysłu i elastyczności czasowej jest naprawdę duża. W małej firmie nic się nie da odłożyć na jutro, prawie nic nie dzieje się zgodnie z planem, trzeba wykorzystywać okazje i posiadane zasoby. Praca menedżera swojej firmy to nie to samo, co bycie menedżerem w dużej spółce. Sprawdź, jakie masz cechy, które ci to ułatwią.

2.    Policz liczbę zaznaczeń dla każdej odpowiedzi i oszacuj, jakie masz szanse na sukces w swojej firmie

Jeśli co najmniej 8 stwierdzeń otrzymało odpowiedź Zdecydowanie zgadzam się i co najmniej 4 stwierdzenia otrzymały odpowiedź Zgadzam się, możesz śmiało zakładać firmę.
Oznacza to, że w większość spraw naprawdę dobrze sobie radzisz, są więc duże szanse, że będziesz skuteczny i sprawny we własnej firmie. I co najważniejsze: że będziesz swoją firmę lubić. Tylko ludzie, którzy naprawdę lubią swoją własną firmę (branżę, w której działa, pracę dla klienta, produkty, które produkują itp.) osiągają sukces w biznesie.

Jeśli co najmniej 8 stwierdzeń otrzymało odpowiedź Zdecydowanie nie zgadzam się i co najmniej 4 stwierdzenia otrzymały odpowiedź Nie zgadzam się, powinieneś poszukać pracy „na etacie”.
Po polsku zwykło się mówić „mam firmę”, a w języku angielskim „run a company”. To zasadnicza różnica. Jeśli nie chcesz, nie masz możliwości lub ochoty „run a company”, znajdź dobrą pracę „na etacie”. Własna firma to nie cel sam w sobie. To sposób zarabiania pieniędzy, sposób życia, spędzania czasu. Ani dobry, ani zły. Praca w obcej firmie też ma swoje zalety, tylko trzeba je dostrzec.

Jeśli co najmniej 8 stwierdzeń otrzymało odpowiedź Nie mogę się zdecydować lub nie wiem, musisz jeszcze raz przemyśleć twoje nastawienie do biznesu, twoje kompetencje i cechy charakteru.
Jeśli aż w tylu przypadkach nie masz swojej opinii, trudno będzie ci podjąć decyzję na temat własnego biznesu, a nawet szerzej: na temat własnej drogi zawodowej. Dlatego przemyśl jeszcze raz podane przez nas stwierdzenia i wróć do narzędzia za jakiś czas.

W pozostałych przypadkach dogłębnie przemyśl, czy własna firma to twoja przyszła droga zawodowa. Na różne stwierdzenia możesz dać różne odpowiedzi. Przemyśl każde z nich również pod kątem celów osobistych i zawodowych.

Liczba kombinacji odpowiedzi jest naprawdę duża. Jaka? Policz sam albo przeczytaj kolejny artykuł na blogu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *