31.1. Narzędzia: Analiza decyzji o założeniu firmy cz. 1

Pierwsze narzędzie, jakie warto wykorzystać w biznesplanie, to analiza decyzji o założeniu firmy. Ze względu na to, że wewnętrzne przekonanie o słuszności tej decyzji jest nie tylko ważne, aby mieć motywację do pracy, ale również, aby jasno stwierdzić, że obrana droga ma sens, narzędzie podzieliliśmy na dwie części.

Część 1 zawiera analizę celów osobistych i zawodowych, a następnie metodę oceny, w jaki sposób te cele mogą być osiągnięte.

Pobierz narzędzie: 1.1. Analiza decyzji o założeniu firmy cz. 1

Cel narzędzia:

Celem narzędzia jest przemyślenie własnych celów osobistych i zawodowych w okresie od roku do 10 lat i wybranie drogi ich realizacji.

Procedura wykorzystania narzędzia:

1. Określ twoje cele osobiste, które chcesz osiągnąć do roku, do 5 i do 10 lat.

Cele osobiste wynikają z twoich talentów, dążeń, wartości, relacji międzyludzkich i tego, co naprawdę lubisz robić.
Pamiętaj, że to cele osobiste są wyłącznie twoje, to one wytyczają drogę w życiu i dotyczą właśnie ciebie. Cele osobiste, choć mogą wynikać z celów zawodowych lub być z nimi połączone, zależą w największym stopniu od ciebie, twojego nastawienia do życia, twoich relacji z ludźmi, stosunku do świata.

2. Określ twoje cele zawodowe, jakie chcesz osiągnąć do roku, do 5 i do 10 lat.

Cele zawodowe wynikają z twojego wykształcenia i doświadczenia zawodowego, chęci bycia profesjonalistą w danej dziedzinie, oczekiwanych dochodów, a także tego, co w pracy sprawia ci przyjemność i w czym jesteś dobry.
Cele zawodowe zwykle dotyczą pieniędzy, pozycji w zawodzie, prestiżu i szacunku, podążania drogą kariery. Człowiek przeznacza zwykle na ich realizację więcej niż 8 godzin, co stanowi – nie wliczając snu – ponad połowę aktywności dobowej. Dlatego ich wybór jest tak ważny. Dodatkowo cele zawodowe warunkują wiele celów osobistych – umożliwiają lub blokują aktywność w relacjach międzyludzkich, w sferze zainteresowań i poszukiwania wartości.

3. Określ, w jakim stopniu zbieżne są twoje cele osobiste i zawodowe.

Zbieżność celów oznacza, że realizując dany cel zawodowy będziesz mógł zrealizować cel osobisty lub odwrotnie. Dobrze się skupić na takich połączeniach, ponieważ szybciej osiągniesz to, co zamierzasz.
Zbieżność celów oszacuj za pomocą dwóch liter:
F oznacza, że oba cele będą spełnione, gdy będziesz prowadził własną firmę.
E oznacza, że oba cele będą spełnione, gdy będziesz pracował w innej firmie w oparciu o umowę o pracę (lub inną podobną umowę).

Jeśli liczba pól z literą F znacznie przekracza liczbę pól z literą E, warto rozważyć prowadzenie własnej firmy. Wówczas będziesz mógł łatwiej i szybciej osiągnąć twoje cele zawodowe i osobiste.

Jeśli jest odwrotnie, być może decyzję o własnej firmie należy odłożyć na później, a obecnie wybrać pracę w innej firmie w oparciu o umowę o pracę

Pamiętaj, że różny etap życia (wiek nastoletni, studia, początek pracy zawodowej, młoda rodzina itd.) wymaga innego zaangażowania w pracę i innego podziału czasu w ciągu doby. Dlatego otwarcie własnej firmy nie jest dobre na każdym etapie życia. Własna firma musi sprzyjać osiąganiu zarówno celów osobistych, jak i zawodowych, najlepiej sprzyjając obu na raz.

Jeśli obecnie oceniasz, że większość celów będzie zbieżnych, gdy będziesz pracował w firmie „na etacie”, możesz otworzyć własną firmą za kilka lat. Jeśli natomiast własna firma będzie sprzyjała twoim celom, nie zwlekają z tą decyzją.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *