30.1. Instrukcja obsługi narzędzi w biznesplanie

W kolejnych tygodniach będziemy publikować narzędzia, dzięki który w łatwy i szybki sposób można napisać biznesplan. Jako konsultanci słyszymy czasami opinie, że teoria dotycząca zarządzania firmą, a biznesplanów w szczególności niezbyt nadaje się do zastosowania, bo… w życiu wszystko się zmienia i „nic się nie da zaplanować”. To prawda, wszystko się zmienia. Jednak wiele kwestii w biznesie da się zaplanować i jeśli realizuje się te założenia konsekwentnie, zwykle osiąga się sukces. Aby sobie ułatwić, trzeba jakoś zapisać swoje analizy i zamierzenia. Po to właśnie są stworzone przez nas narzędzia.

Zestaw narzędzi do napisania biznesplanu założenia firmy składa się z 29 narzędzi w 9 tematach opisujących zakładaną firmę. Merytoryczny opis tych tematów znajdziesz już na naszym blogu, gdyż poszczególne narzędzia poukładaliśmy w grupy, które dobrze znasz (w nawiasach liczba narzędzi):

31. Organizacja formalno-prawna firmy (3)
32. Analiza otoczenia dalszego (5)
33. Analiza otoczenia bliższego (5)
34. Strategie przedsiębiorstwa (5)
35. Metody zarządzania (2)
36. Plan przygotowań (2)
37. Plan działania (2)
38. Plany rzeczowo-finansowe (3)
39. Ryzyko (2)

Użycie wszystkich narzędzi pozwala napisać około 40 stronicowy biznesplan, zawierający najważniejsze dane dotyczące pomysłu na biznes. W ten sposób napisany biznesplan jest dokumentem pozwalającym wdrożyć założenia biznesowe w życie i rozwijać działalność biznesową przez obrany okres (np. 2-3 lat).

Najważniejsze cechy narzędzi:

 • Narzędzia w wersji darmowej są do pobrania w tematycznych artykułach bloga biznesplaner.pl w tematach podanych powyżej.
 • Każde narzędzie po wydruku mieści się na określonej liczbie stron.
 • Dane wpisywane do narzędzia lub wyniki obliczeń mogą służyć również jako dane do innych narzędzi (zgodnie z MAPĄ NARZĘDZI przedstawioną w Instrukcji użytkownika narzędzi biznesplanu założenia firmy).
 • Opis merytoryczny zagadnień, których dotyczą narzędzia, znajduje się w poprzednich rozdziałach bloga biznesplaner.pl.
 • Zestaw narzędzi przedstawiony poniżej w SPISIE NARZĘDZI (Instrukcji użytkownika narzędzi biznesplanu założenia firmy) stanowi spójną całość.

Jak korzystać z narzędzi?

 1. Ściągnij na dysk wszystkie narzędzia z bloga biznesplaner.pl (http://www.biznesplaner.pl/), które uważasz za niezbędne do opisania twojego pomysłu na biznes, założenia firmy i rozwijania jej przez zaplanowany okres.
 2. Rozpocznij pracę nad biznesplanem od narzędzia 1.1. Analiza decyzji o założeniu firmy wypełniając wszystkie pola zgodnie z instrukcją w odpowiednim artykule na blogu biznesplaner.pl oraz instrukcją w formularzu narzędzia.
 3. Wypełniaj kolejne narzędzia zgodnie z ich numerami (1.2., 1.3., 2.1. itd.).
  Pamiętaj, że narzędzia są ze sobą powiązane i czasami trzeba wrócić do poprzednich narzędzi, aby aktualizować ich treść.
 4. Po wypełnieniu wszystkich narzędzi sprawdź spójność danych i jeszcze raz sprawdź konkretność, prawdziwość i aktualność danych. Popraw błędy i nieścisłości.

Pobierz
Instrukcja użytkownika narzędzi biznesplanu założenia firmy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *