22.3. Czynniki technologiczne

Czasami wydaje się, że technologia zarezerwowana jest tylko dla przedsiębiorstw produkcyjnych albo informatycznych. Nic bardziej błędnego! Technologia w biznesie to sposób robienia czegoś. Choć potocznie tak nie mówimy, również kucharz ma swoją technologię, nauczyciel, stróż, kierowca itp. Jedne zawody i aktywności są bardziej stałe w czasie i nie wymagają niczego szczególnego, inne potrzebują dużych pieniędzy lub innych zasobów. Jakie pytania trzeba sobie zadać na temat potrzebnej technologii do prowadzenia firmy?

Po pierwsze, zróbmy listę niezbędnych technologii. Niektóre z nich będą wymagały szczegółowego opisu w dalszych częściach biznesplanu, ale na tym etapie chodzi o ogólną listę. Dla przykładu zakładając firmę produkującą wyposażenie do inteligentnego domu potrzebujemy technologii:

  • projektowania gotowego systemu dla domu (oprogramowanie i umiejętność jego obsługi, sprzęt komputerowy),
  • montażu w budowanym domu (narzędzia elektrotechniczne, umiejętności montażu itp.),
  • montażu w istniejącym domu (narzędzia elektrotechniczne, umiejętności montażu w istniejącym budynku wykorzystując istniejące kanały lub instalacje),
  • sprzedaży (znajdowanie klientów, rozmowa, negocjacje, prezentowanie gotowego systemu itp.),
  • budowania wizerunku (odpowiednia, interaktywna strona internetowa, media społecznościowe itp.).

No i końcu potrzebujemy ogromnego obszaru technologii inteligentnego domu: sterowników, siłowników, sieci łączności, czujników, silników, elementów mechanicznych itp. Ta technologia wydaje się tu najważniejsza, ale co można by z nią zrobić, gdyby nie dostępność i opanowanie technologii opisanej wyżej?

Myśląc o technologii wykorzystywanej w firmie trzeba o tym myśleć kompleksowo, gdyż łatwo sobie wyobrazić firmę projektującą inteligentne domy, nie mającą wcale tak zaawansowanych sterowników, silników, sieci itp., ale wygrywającą konkurencję technologią montażu w gotowym budynku lub sprzedaży swoich projektów.

Po drugie, warto sobie odpowiedzieć na pytanie, jak technologia zmienia się w czasie. Jeśli bardzo się zmienia, biznes na pewno będzie kosztowny. Trzeba będzie zmieniać maszyny, dostosowywać się do przepisów ochrony środowiska, kupować nowe oprogramowanie (które nie działa na starym sprzęcie, więc sprzęt też trzeba będzie kupić) itp. Dlatego projektując firmę, a dokładnie jakie produkty i usługi będą wymagały technologii często zmieniającej się w czasie. Takie zjawisko trzeba ograniczyć do minimum, a tam gdzie to możliwe, wykorzystywać technologie o długim czasie życia.

Po trzecie, ważna jest kwestia dostępności technologii. Im bardziej dostępna, tym łatwiej rozpocząć działalność gospodarczą. Ma to jednak takie konsekwencje, że istnieje już na pewno wiele firm, które prowadzą podobną działalność. Naszym zdaniem jednak nie należy szukać innowacji na siłę. Tak jak wspomnieliśmy powyżej, często wystarczy tylko jedna dziedzina, gdzie można wykorzystać inną technologię lub sposób robienia czegoś. Pozostałe dziedziny powinny niezbyt odbiegać od podobnych obszarów u konkurencji. Jest tym szczególnie ważne podczas rozpoczynania działalności i otwierania firmy. Nagromadzenie innowacji technologicznych w początkującym biznesie niesie za sobą od razu poważne kłopoty organizacyjne, finansowe i sprzedażowe.

Jako podpowiedź pytań w zakresie analizy otoczenia dalszego wykorzystaj narzędzia z książki Konkurencyjni przetrwają:

http://www.konkurencyjniprzetrwaja.pl/?strona=narzedzia

Pytania związane z czynnikami technologicznymi:

http://www.konkurencyjniprzetrwaja.pl/files/platforma_F.pdf

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *